vårinspirerade cupcakes
En sån här vacker dag kan man ju inte bli annat än inspirerad. För mig tar det såklart formen av cupcakes. Här hade jag visionen av en blomma som växer upp ur jorden efter en lång vinter…. Men min pojkvän sa att han tyckte mer det såg ut som den köttätande blomman från “little shop of horrors” (i lite mindre läskigt format). Haha, ja, det slutade i alla fall med att han åt upp blomman och inte tvärtom!
Chokladcupcakes med vårblommor i flowerpaste
14 svar
Tack för alla fina kommentarer! Det är så roligt att få sån positiv feedback på bakverken! 😉
Kikar in här minst en gång om dagen och bara njuter av dina bakverk. Tycker ibland att de är för fina för att äta upp. Ha en trevligt söndag!
Men gud vad du är duktig, varje gång jag går in så har du gjort något fint! =)
Ha en bra dag 🙂
okej! ska till söder i veckan, ska inte glömma kika in där då! Kollar in på kakburken nu, vad finurligt med silikon formar! Det ska verkligen beställas hem! Tack för tipsen!
Vilken fin vårig cupcake 🙂
Vilken bra ide! Men jag har ju ingen sån.. Kan jag göra det själv, eller köps det i matbutiken? 🙂
Har du hörtalas som den nya Afghanska lagen? Den om kvinnor som inte längre får utbilda sig. Berätta om din åsikt på http://icasasikter.blogg.se
För den delen älskar jag dina cupcakes!
Hihi ja det brukar sluta med att det äts upp vare sig det blev ett snyggt bakverk eller inte , men din ser då inte ut som någon monsterblomma så : )!!
Jo jag har också både de rosa & de knallrosa formarna, dom är ju för söta! Man blir glad bara man ser dem, bra med en färgklick sådär : )
Ha en underbar lördagkväll : )
Tack allihopa!
Leila, ja det vore min dröm att öppna ett cupcake café! Jag försöker jobba på det 🙂
Anna, man kan smaksätta med allt möjligt… choklad, vanilj, frukt, bär, kryddor, nötter, kaffe.. ja precis vad man vill.
Vilka fina cupcakes! Vad duktig du är =)
Helt otroliga!!! Bakar du varje dag, hur har du tid? Där ligger man i lä…
Hur smaksätter du dem? Det har jag problem med att vet hur och vad man ska ha i.
Herregud va grymt! Du MÅSTE ju öppna ett cupcake café!
åh. vad det skimmer! Det blev så jättefint och det glittrar! Fina vårkänslor det ger mig (läskiga vårkänslor, haha).